Martina Loutocká

Co budete dělat, až…?

Také dostáváte z okolí otázky, které začínají „Co budete dělat, až…“ ?

Někdy jsou lidé zvědaví, jak budete řešit situaci, kterou sami neznají, a nenapadá je východisko. Podobné dotazy mohou mít také nepříjemný podtón, lidé čekají, že situaci nezvládnete a může přijít „já jsem to říkal/a“. Pojďme si shrnout ty nejčastější varianty, se kterými se setkávají rodiče dětí.

Co budete dělat, až bude muset vstávat do školky?

Důvod: Miminko usíná večer pozdě

Tuto větu jsem poprvé slyšela v 6 týdnech staršího syna, když skrz denní spánky večer usínal kolem 23. hodiny. Trochu jsem nechápala, proč teď řešíme hypotetickou situaci, která nastane za dlouhou dobu. Reálně nastala za téměř 5 let.

Stále žijeme ve společnosti, která dbá na dodržování rituálů  – a to i v případě, že to je v rozporu se základními potřebami člověka. Dlouho jsme byli učeni, že denní režim dětem určujeme my podle zažitých pravidel. Dnes už víme, že spousta rad ohledně plánování kojení a spánku dětí vůbec nereflektuje fyziologii dítěte a jeho potřeb.

Je tedy naprosto normální, když některé děti potřebují spát jinak, než praví příručky staršího data vydání.

A co tedy budete dělat, až budou chodit do školky? Budeme předpokládat, že do té doby se jim spánek samovolně několikrát upraví i v ohledu na večerní usínání. Pokud to stále nebude „dokonalé“, většinou se děti nové situaci v tomto věku (na rozdíl od malých kojenců) zvládnou celkem rychle přizpůsobit. Synové začali chodit spát dříve v době, kdy už spali přes den jednou nebo vůbec. Po nástupu do školky se během pár dní přizpůsobili i tomu, že je potřeba chodit spát ještě o něco dříve (nahrálo tomu také to, že byli více unavení z průběhu dne).

Co budete dělat, až budeš potřebovat jít k lékaři?

Důvod: Miminko se kojí podle potřeb často

Tato situace může být obavou i samotných žen. Co budou dělat, když se budou potřebovat vzdálit od plně kojeného miminka, které se kojí podle potřeb a často, uspává se kojením?

Je dobré vědět, že většina těchto obav bývá způsobena nejistotou, jak se dají takové situace řešit. Téměř pro všechny případy nouze lze vybrat řešení, aby bylo v souladu s potřebami miminka i ženy.

  • Pokud potřebujete někam akutně jít, ve většině případů lze vzít miminko s sebou (k lékaři, na zkoušku, na pracovní schůzku, vyřizování na úřadě). Je výhodné využít šátek skrz pohyblivost, možnost miminko nakojit ihned bez přerušování činnosti. Pokud máte strach, že přítomnost dítěte může překážet, dejte slušně, ale asertivně najevo, že teď bez miminka přijít nemůžete.
  • Máte-li možnost pomoci další osoby, je výhodné vzít někoho s sebou, kdo se s miminkem v šátku nebo kočárku může pohybovat okolo místa, kde potřebujete být. Pokud miminko předáte nakojené a je možné čas přizpůsobit jeho spánku, je velká šance na úspěch 😊.
  • Jestliže je situace velmi akutní a je prakticky nemožné jít s miminkem (například během chirurgického zákroku), je dobré se seznámit s možnostmi, jak mohou miminko nakrmit blízcí tak, aby se nenarušilo kojení. Ideální je v tomto krmení pomocí kalíšku odstříkaným mateřským mlékem – není třeba se toho bát, zvládne to každý a bez speciálních pomůcek. Hlídací osoba by také měla znát mechanismy na uklidnění a uspání miminka – houpání na míči, pohyb v šátku.

Co budete dělat, až bude spát u babičky?

Důvod: Miminko usíná pouze při kojení

Začneme asi tím, že pro dítě je velmi důležitá i širší rodina kromě rodičů a sourozenců. Také je ale třeba respektovat přirozený vývoj dítěte a to, že v nízkém věku není pro děti přirozené spát mimo domov bez rodičů. Nemá to nic společného s tím, zda rodiče dítě chtějí nebo nechtějí „půjčit“ ani s výchovou dítěte.

Dnes už víme, že není třeba děti nijak trénovat a „učit“ je usínat rozličnými způsoby. I když se dlouho uspávají pouze kojením, přijde doba, kdy to bude jinak. Časem začnou děti usínat i s jinou osobou, později samy.

Pomůže vědět, že to není proces týdnů nebo měsíců. Je to ale proces, který je ověřen v praxi 😊.

Kojení a nošení dětí není překážkou pro to, aby trávily čas i s jinými lidmi než s matkou, až na to budou zralé a připravené. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *